Златният стандарт в успешното третиране на различните видове сънна апнея е така наречената ПАП-терапия (PAP) или Ципап (CPAP) терапия чрез Позитивно въздушно налягане (Continuous Positive Airway Pressure). CPAP терапията е труктивна, така и централна).

CPAP терапията е метод за лечение на пациенти, страдащи от сънна апнея, при което чрез специализиран CPAP апарат се подава строго определено въздушно налягане, което поддържа дихателните пътища на пациента отворени по време на сън. Чрез подобно медицинско устройство за домашна употреба дихателните пътища не се сриват, когато пациентът диша, докато спи и съответно не се допускат появи на апнеи.

Какво представлява CPAP терапията?

CPAP терапията се извършва посредством специализиран CPAP уред, съставен от следните компоненти:

 

  • Маска, покриваща носа и устата;

или

  • Маска, покриваща само носа (назална);
  • Тръба, свързваща маската със CPAP апарат;
  • Мотор, който издухва въздух в тръбата.

 

За кои пациенти е CPAP терапията?

CPAP терапията е доказано най-ефективният метод за третиране на обструктивна сънна апнея при пациенти, на които не им достига достатъчно въздух през нощта. CPAP терапията намира приложение и при сънна апнея при педиатрични пациенти.

CPAP апаратът винаги се предписва от лекар, а настройките му зададени спрямо индивидуалните Ви нужди, за поддържат въздъшните пътища отворени по време на сън.

 

Настройване и корекция на CPAP терапия

Процесът на настройка на ПАП терапията варира за всеки пациент. При някои пациенти са нужни месеци, за пълно приспособяване към предписаната терапия, докато при други отнема само няколко дни.

CPAP апаратът изтегля от въздуха в стаята, компресира го подава към спящия под строго зададено налагане в моментите, в които засече появва на апнея или пълно спиране на дишането.

Апаратът работи използва мощен, но изключително тих мотор, който компресира въздушния поток до предварително зададеното от лекаря налягане. По този начин апаратът не допуска блокираните на дихателните пътища и нормалното дишане не се прекъсва.

 

Видове CPAP апарати

Апаратие за позитивно възушно налягане се разделят на два основни вида:

  • Стандартни CPAP апарати
  • Автоматични CPAP апарати.

 

Стандартните CPAP апарати работят чрез предварително зададено налягане, което се отпуска към пациента всеки път, когато машината установи пауза в дишането.

Автоматичните CPAP апарати отговарят на индивидуалните нужди на пациента и на всяка негова апнея, подавайки минималното кужно налягане за отварянето на дихателните пътища. Това прави работата им още по-неусетна.

CPAP апаратът подава въздух под налягане до пациента посредством специална маска свързана с него с шлаух. Маските за CPAP апарати най-общо се разделят на два вида според дизайна им и начинът на прикрепяне към лицето на пациента:

  • назални (за носа)
  • фул фейс (за носа и устата).

CPAP маските са специално изработени от висококачествена сплав, силикон и прикрепящи колани, за да осигурят оптимален комфорт на пациента по време на терапия. Акцентът е върху удобството на пациента, чрез силиконови възглавнички и магнитни истеми за прикрепване към лицето. Удобството по време на терапия на сънна апнея е един от най-важните фактори - дирекнто съотносящи се към цялостното качеството и ефективност на терапията.

 

Какво е титрация и как може да ви помогне?

Титрацията е процедура предшестваща определянето на точният вид апарат и маска за конкретния пациент. Титрацията не само определя вида апарат и маска, които ще бъдат най-ефективни в конкретния случай, но и специфичните терапевтични настройки за оптимален комфорт. По време на титрацията би могло да се наложи да използвате няколко различни вида апарата, различни режими на работа и настройки, преди се определи оптималната комбинация и параметри за успешна и комфортна терапия.

 

Медицинска Практика Сънна Апнея Русе предлага титрация с CPAP апарат като част от процеса по назначаване на терапия на сънна апнея с PAP апарат.

За повече нформация не се колебайте да се свържете с нас по телефон или имейл. Екипът ни е на Ваше разположение!

Важно
Титрацията и настройката на CPAP апарата задължително трябва да се извърши от специалист!
Важно
Грешната настройка на апарата за сънна апнея може да доведе до сериозни последствия за здравето и дори да застраши живота ви!

Блог

Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива в последния стадий на болестта
Интермитентната хипоксия като потенциален индуктор на системно възпаление и важен играч в канцерогенезата

Обструктивната сънна апнея (ОСА) засяга значителна част от световното население и е свързана

Д-р Николай Евгениев е новото попълнение на русенския онкологичен център
Д-р Николай Евгениев е новото попълнение на русенския онкологичен център

Най-новото попълнение на русенския онкологичен център е д-р Николай Евгениев. Зад младежката

Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива в последния стадий на болестта
Д-р Николай Евгениев от КОЦ-Русе: Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива…

Най-новото попълнение на русенския онкологичен център е един изключителен специалист – д-р �