Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива в последния стадий на болестта

Интермитентната хипоксия като потенциален индуктор на системно възпаление и важен играч в канцерогенезата

Обструктивната сънна апнея (ОСА) засяга значителна част от световното население и е свързана с повишена заболеваемост от рак, метаболитен синдром, сърдечно-съдови болести, когнитивни нарушения, травматични инциденти поради дневна сънливост и други. Коморбидитетът при ОСА се дължи на активиране на сигнални пътища, генериращи системно възпаление. Основна характеристика на болестта е интермитентната нощна хипоксия. Животинските модели на ОСА, наподобяваща интермитентна хипоксия (ИХ), показват повишен туморен растеж и метастазиране.  Авансиралите солидни тумори обичайно имат по-големи области на хронична тъканна хипоксия, като по този начин активират транскрипцията на хипоксия индуцируем фактор-1 (HIF-1). Последният от своя страна контролира експресията на гени, взимащи участие в прогресията на злокачествените заболявания. Доколко ИХ повишава риска от развитие на неопластични болести чрез повишаване активността на HIF-1, не е изяснено към момента. HIF-1 също така е свързан патогенетично с нуклеарен фактор-κB (NF-κB) и оттам и с продукцията на проинфламаторни цитокини, които продуцират системно възпаление.

 

Въведение

Голяма част от болестите на човека водят до хипоксия или се пораждат от нея. Например пациентите с хронични белодробни болести имат значително по-висок риск от останалата популация да заболеят от белодробен карцином (БК), като най-висока зависимост има между ХОББ и плоскоклетъчния БК1. Назависимо от тютюнопушенето като фактор е доказано, че астматиците имат 1.8 пъти по-голяма вероятност да заболеят от БК в сравнение с останалата популация2.

Тютюневият дим е безспорен карциноген по отношение на БК и някои други видове рак. В много случаи и други фактори взаимодействат с тютюневия дим, като допринасят за карциногенния му потенциал, както и развитието на БК при непушачи. Такива фактори са азбест, радон, йонизираща радиация и някои инфекциозни болести, като белодробна туберкулоза, без да има връзка с Mycobacterium tuberculosis3. В няколко малки проучвания има доказана връзка между развитието на БК и инфекции, причинени от Chlamydоphila pneumoniae4.

Други биологични причинители, които се предполага, че играят роля в белодробната карциногенеза, са Simianvirus 40 и гъбичката Microsporumcanis5,6.

Много от тези фактори генерират хронично възпаление от локален или системен характер. Според метаанализи на няколко големи проучвания е доказано, че ежедневният прием на аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства намалява смъртността от няколко вида рак7.

 

Сигнални пътища за системенвъзпалителен отговор

Възпалителният отговор е обичайно функция на вродения имунитет, която дава възможност на организма да упражни съпротива срещу чужди микроорганизми още в първите часове на инвазията, защото за възникване на придобит имунитет ще са необходими дни. Ключова позиция във вродения отговор заемат TLRs (tolllikereceptors). Това са семейство протеини, чиято функция е да се свързват с белтъци, които обичайно не се срещат в организма на бозайниците. Това са критичните членове на вродения имунитет, които отключват бърз имунен отговор8. Някои от тях са разположени по повърхността на имунните клетки. Например TLR2 се активират от бактериални липопротеини и пептидогликани, TLR4 пък взаимодействат с липополизахариди (LPS) или ендотоксини. Други членове на TLR фамилията се разполагат в цитоплазмени везикули като TLR9, които разпознават секвенции от бактериална ДНК или TLR3 и TLR7, които пък се активират от едноверижна или двуверижна вирусна РНК.

В допълнение към екзогенните молекули, някои ендогенни такива също могат да се свързват с TLR рецепторите, като топлинния шоков протеин (HSP) и оксидираните липопротеини с ниска плътност (oxLDLs). Последните са изключително важни за патогенезата на атеросклерозата, при която LDL активират TLR4 в атероматозните субендотелни плаки и оттам ендотелните клетки и макрофагите започват отделяне на хемотаксични агенти, които отключват патогенен възпалителен отговор.

Сигнализацията чрез TLR2 и TLR4 прогресира чрез адаптиращ киназите протеин с наименование MyD88, който на свой ред дирижира още няколко каскадни пътя. Чрез директно фосфорилиране на IκB kinase-β (IKKβ), MyD88 активира NF-κB, а на свой ред той е главен превключвател на проинфламаторните гени9. Транслокацията на NF-κB в клетъчното ядро води до синтез на проинфламаторни цитокини (IL-6, IL-8, TNF-α и други), циклооксигеназа 2 (COX2) и металопротеинази. Този бърз отговор на вродения имунитет е преходен, но персистира при различни патогенетични състояния, свързани с хронично възпаление, като атеросклероза, артрит, карциногенеза, ХОББ и други.

Активирането на първичния имунен отговор е свързано със стабилен приток на имунни клетки. Освен привлечените клетки, ендотелните клетки, мастоцитите, дендритните клетки и фибробластите отговарят чрез отделяне на разтворими медиатори, включващи ейкозаноиди и проинфламаторни цитокини (IL-1, IL-6, IL-8, TNF-α и други).

Основен път на трансдукция на сигнала, участващ в производството на провъзпалителни цитокини, е пътят на р38 митоген-активиран протеинкиназа (MAPK) (Фиг. 1а и 1б). Интересното е, че p38 MAPK е също един от първичните пътища за трансдукция на сигнали, активирани от цитокините IL-1β и TNF-α на принципа на позитивната обратна връзка.

Др Николай Евгениев проучване статия.

 

Тези медиатори усилват възпалителния отговор и в резултат се мобилизират нови левкоцити, което води до отделяне на реактивни интермедиерни продукти на кислорода и азота, които водят, от една страна, до директна тъканна увреда, а от друга, до увреждане на генетичната информация на засегнатите клетки и от там до мутации с малигнен потенциал.

Високите стойности на IL-1β се асоциират със силна дневна сънливост при системен възпалителен процес, но този цитокин се изолира трудно, докато IL-6 е по лесен за анализ, но се асоциира с дневна сънливост.

Прочетете целия материал тук.

INSPIRO

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блог

Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива в последния стадий на болестта
Интермитентната хипоксия като потенциален индуктор на системно възпаление и важен играч в канцерогенезата

Обструктивната сънна апнея (ОСА) засяга значителна част от световното население и е свързана

Д-р Николай Евгениев е новото попълнение на русенския онкологичен център
Д-р Николай Евгениев е новото попълнение на русенския онкологичен център

Най-новото попълнение на русенския онкологичен център е д-р Николай Евгениев. Зад младежката

Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива в последния стадий на болестта
Д-р Николай Евгениев от КОЦ-Русе: Белият дроб не изпитва болка, често ракът се открива…

Най-новото попълнение на русенския онкологичен център е един изключителен специалист – д-р �